Маєток у якому сьогодні “живе” бібліотека (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

А хто з вас знає історію будівлі в якій вона знаходиться? Директор по роботі з дітьми та юнацтвом Здолбунівської ЦСПШБ – Микола Мокрик : “Карантин має і свої плюси, є час доробити давно розпочату роботу. З приходом на роботу в цю будівлю в мене з`явився інтерес до її історії. Всю інформацію, що міг збирав і зберігав. Тепер був час її опрацювати і створити таку собі онлайн мандрівку історією.” Якщо раптом в когось є доповнення, або якісь зауваження, то пишіть, адже я думаю не все, що відомо про будівлю, я зміг зібрати. Ну і поширення презентації може допомогти більше цікавих фактів дізнатись. Дякую Олаф Борода Андрій Климчук Володимир Остапук Саша Гаврон Kateryna Kondratiuk за коментарі, фото, скани, вичитку і т.д. в підготовці презентації.  

“Для великих землевласників на Волині загалом події 1863-64 років стали переламними в значенні втрати ними маєтків. Прийшов час їх подальшого передання російським військовим та чиновникам або викупу землі й садиб дворянством російського походження. Можемо припустити, що саме в цей час Здолбунів та Здовбиця стали власністю поважного російського чиновника – дійсного статського радника Дмітрія Хомякова. Збудований для нього наприкінці XIX ст. маєток і досі прикрашає старовинну здолбунівську вулицю імені Княгині Ольги. Тут від 80-х років XX століття розташовано районну дитячу бібліотеку.”(інф. “Здолбунів на Волині. Історичний вернісаж)

 

Будинок у якому “живе” бібліотека

Філії дитячої бібліотеки були при першій школі, де був перший будинок піонерів, в хаті священницькій – теперішня будівля нотаріату. Там, де були конюшні радника Хомякова, – нинішній районний архів – теж була частина бібліотеки. До 1988 р. у цьому будинку працювало Здолбунівське відділення Ощадбанку. Протягом нетривалого періоду часу, в січні-лютому 1918 р., у цьому будинку діяв перший Здолбунівський революційний комітет. “Знайте: якщо тут був ревком, то підвали тут теж були. І в цих підвалах хтось сидів або вже не сидів, а лежав.” (Олег Тищенко) У 1987 році райком партії постановив організувати музей і навіть найняв 2 спеціалістів для збору експонатів. У 1988 році завідувачкою музею була Поліна Філімонівна Кравчук (є спогади як вона створювала музей). Та коштів не виділялось, і ідея з музеєм не була реалізована. (Олег Тищенко) Це була центральна вулиця, що впиралася у фамільний будинок – Фабрична, 1. Вулиця називалася 3-го Травня (День конституції Польщі). Пізніше – 1-го Травня (при радянській владі), а тепер Княгині Ольги. Це була головна вулиця, якою марширували на свято Польської незалежності в травні. (Олег Тищенко) У 1922 р. Банк кредитний у Варшаві взявся за перебудову цього приміщення під банківську установу. У будівлі було спроектовано великий сейф, який виконував успішно свою роль впродовж декількох десятків років. Проєктні роботи виконало архітектурне бюро С. Адамчевського та С. Холодовського (м. Варшава). Збереглися всі креслення на виконання цих робіт. У цьому документі назву вулиці записано як Маґістратська. Упродовж наступних років вона відома під назвою 3-го Травня. Влітку 1990 р. сюди перебралась Здолбунівська районна бібліотека для дітей та юнацтва, яка й досі знаходиться в цій будівлі.  

Цікавий факт

Здолбунівський революційний комітет “Протягом 1921 – 1939рр. будівлю займала банківська установа (у т.ч. банк “Рольнік”). На фото – один з працівників на подвір’ї поруч із престижним мотоциклом (розкіш за тими часами) “Тріумф”.” (Олег Тищенко) Особняк статського радника Хом’якова Побудову цього будинку можна датувати періодом Російської Імперії. На той час він був особняком статського радника Хом’якова.  

Цікавий факт

Цікавим є те, що ні на старому, ні на сучасному (до 2020 року) плані будинку немає підвалу. А взагалі він є, це одна кімната (на перший погляд, оскільки не було проведено обстеження стін на наявність замурованих ніш) приблизно площею 30м.кв, вхід до якої знаходиться під сходами і механічно пошкоджений. Вважаємо, що з підвалу діставалось щось велике (адже наявна бетонна підставка з вмурованими кріпленнями) і тому довелося розширити прохід.

Цікавий факт

Дошка була знайдена в побутовому смітті на території бібліотеки під час однієї з толок у 2017 році (див.презентацію)  

Презентація створена заступником директора по роботі з дітьми та юнацтвом Здолбунівської ЦСПШБ – Миколою Мокриком

Для доповнень та зауважень: mokryk18@gmail.com   Матеріали для презентації надані: Олегом Тищенком (директор Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею) Андрієм Климчуком (сайт https://mista.online/)